🚨🪪 Сирдарё вилояти солиқ бошқармаси ҳамда Марказий банкнинг Сирдарё вилояти Бош бошқармасининг масъул вакиллари, Сирдарё тумани солиқ инспекцияси ходимлари билан ҳамкорликда Тошкент-Душанбе автомобил йўли (М34) ёқасида фаолият юритаётган тадбиркорлик субектлари фаолияти ўрганилиб, хатлов амалга оширилди.
Ўрганиш жараёнида тўлов терминалларининг ишлатилиши, соз ҳолатда эканлиги, савдо ва хизмат кўрсатиш шохобчаларида яратилган шарт-шароитлар, фаолиятнинг қонунийлиги ҳамда амалдаги тартиб-қоидаларга мувофиқлиги таҳлил қилинди. Ўзини ўзи банд қилган фуқаролар ва якка тартибдаги тадбиркорлик субектларининг ноқонуний фаолиятларига чек қўйилиб, электрон платформа орқали 15 нафар фуқаролар рўйхатдан ўтказилди. Онлайн назорат касса машинасидан фойдаланмаслик ҳолати юзасидан тегишли чоралар белгиланди. Тўлов терминалларига бўлган эҳтиёж тижорат банклари орқали етказилиши назоратга олинди.
Норасмий ишлаб келаётган ишчилар расмий рўйхатдан ўтказилди. Ҳужжациз фаолият юритаётган 2 нафар фуқароларнинг фаолияти қонунийлаштирилди. Бунда вилоят солиқ хизмати органлари ходимлари тадбиркорларга яқиндан кўмакчи бўлиб, уларга давлат томонидан берилаётган янгилликларни тўғри тушунтирган ҳолда яширин иқтисодиётни қисқартириш ҳамда солиқ солиш базасини кенгайтириш чоралари кўрилмоқда.