Қобул шаҳрида “Сирдарёда бизнес қилинг!” бизнес-форуми ўтказилди
Қобул шаҳрида “Сирдарёда бизнес қилинг!” шиори остида бизнес-форум бўлиб ўтди. Тадбирда Сирдарё вилояти ҳокими Эркинжон Турдимов иштирок этди.
Форумда Ўзбекистоннинг Афғонистондаги Фавқулодда ва мухтор элчиси - Ойбек Усмонов, Афғонистон Саноат ва савдо вазири - Нуриддин Азизий, Афғонистон Савдо ва инвестициялар палатаси раиси - Саид Карим Ҳошимий, Афғонистон иқтисодиёт вазири ўринбосарлари, шунингдек, Сирдарё вилояти делегацияси ҳамда афғонистонлик тадбиркорлар қатнашишди.
Форум доирасида Сирдарё ва Афғонистон тадбиркорлари ўртасида B2B, давлат ва бизнес вакиллари иштирокида эса G2B учрашувлари ташкил этилди.
Бизнес-форум якунида умумий қиймати 300 миллион АҚШ долларига тенг экспорт ва импорт келишувларига эришилди. Мазкур келишувлар озиқ-овқат маҳсулотлари, ун ва дон, текстиль, қурилиш материаллари, кимё ва бошқа саноат йўналишларини қамраб олади.