Inson hayotini bir necha yilga uzaytirishning oddiy usuli maʼlum qilindi
Olimlar oʻn yildan ortiq vaqt davom etgan tadqiqotda ovqatlanish odatlari, uzoq umr koʻrish bilan bogʻliq genetik xususiyatlar va oʻlim koʻrsatkichlarini taqqosladilar.
2026-yil uchun zakot, fitr va fidya miqdori belgilandi
Zakot nisobi — 100 million soʻm va undan ortiq pul va moli borlar 85 gramm 585 probali tillaning qiymatidan kelib chiqib 100 000 000 (yuz million) soʻm deb belgilangan.
Oʻzbekistonda mahallalar infratuzilmasini takomillashtirishga 20 trln soʻm yoʻnaltiriladi
Mahallalarda 10 mingdan ziyod ishlab chiqarish va xizmat koʻrsatish loyihalarini ishga tushirish orqali qoʻshimcha 100 mingta yangi ish oʻrnini yaratiladi.
Talaba xazon bargidan foydalanib ekologik toza mahsulot ishlab chiqarish texnologiyasini yaratdi
Buxoro davlat universiteti tabiiy fanlar va agrobiotexnologiya fakulteti 3 – bosqich talabasi Jahongir Nazarov kuzgi xazon barglari vositasida ekologik toza qadoqlash mahsulotlari ishlab chiqarishga oid innovatsion gʻoyani ilgari surib, aytsa arzigulik natijaga erishdi.
Surxondaryo bozorlarida savdo yarmarkalari tashkil etildi
Davlatimiz rahbari saxovat, mehr-oqibat va shukronalik oyi Ramazonda ichki bozorlarda narx-navo barqarorligini taʼminlash, aholiga qulayliklar yaratishga alohida eʼtibor qaratdi.