Ilm-fan taraqqiyotida xotin-qizlar: kecha va bugun
Buxoro shahar 32-umumiy o‘rta ta’lim maktabida “Ilm-fan sohasida xotin-qizlarning o‘rni” mavzusida ma’naviy-ma’rifiy tadbir bo‘lib o‘tdi. Tadbir 8-“E” sinf rahbari G. Ashurova tashabbusi bilan yuqori saviyada tashkil etildi.
Tadbir davomida o‘quvchilar tomonidan tarixda o‘z nomini qoldirgan ayollar hamda bugungi kunda ilm-fan va ta’lim sohasida yuksak natijalarga erishayotgan zamonaviy ayollar haqida ma’lumotlar berildi. Jumladan, jasorat va matonat timsoli bo‘lgan To'maris, ma’rifatparvar malikasi Bibixonim, O‘zbekiston xalq shoiri Zulfiya singari tarixiy siymolar faoliyati yodga olindi.
Tadbir jarayonida o‘quvchilar tomonidan she’rlar ijro etildi, milliy raqslar namoyish qilindi hamda ustozlar bilan qiziqarli shartlar va savol-javoblar tashkil etildi. Ko‘tarinki ruhda o‘tgan mazkur tadbir yosh avlod qalbida ilmga intilish, ayollarga hurmat va ehtirom tuyg‘ularini yanada mustahkamlashga xizmat qildi.