🌙 Рамазон ойида эҳтиёжманд оилаларга 1 млн сўмдан бир марталик ёрдам берилади
Шавкат Мирзиёевнинг 17 февралдаги қарори билан рамазон ойи муносабати билан эҳтиёжманд аҳолини давлат томонидан қўллаб-қувватлаш чоралари белгиланди. Ҳужжат “Муборак Рамазон ойида эҳтиёжманд аҳолини давлат томонидан ижтимоий қўллаб-қувватлаш чоралари тўғрисида” деб номланган.
Қарорга кўра, ижтимоий реестрнинг “давлат таъминотидаги оила” тоифасига кирувчи оилалар, ўзгалар парваришига муҳтож ёлғиз яшовчи ва ёлғиз кексалар, ногиронлиги бўлган шахслар, шунингдек, етим ва ота-она қарамоғидан маҳрум бўлган болалар яшаётган оилаларга 1 миллион сўмдан бир марталик моддий ёрдам кўрсатилади.
Бундан ташқари, ижтимоий реестрнинг “камбағал оила” тоифасидаги ҳамда “маҳалла еттилиги” томонидан шакллантириладиган қўшимча рўйхатдаги эҳтиёжманд оилаларга 500 минг сўмдан бир марталик моддий ёрдам ажратилади. Бунда қўшимча рўйхатга киритиладиган оилалар сони ҳудуддаги “давлат таъминотидаги оила” тоифасидаги оилалар умумий сонининг 20 фоизидан ошмаслиги белгиланган.
Шунингдек, ижтимоий реестрдаги оилаларнинг 6 минг нафар бемор аъзоларининг даволаниши ва жарроҳлик амалиётлари билан боғлиқ харажатлари қоплаб берилади. Даволанишга муҳтож фуқароларни тиббиёт муассасаларига йўллаш ва хизматлар учун тўловларни амалга ошириш тартиби алоҳида ахборот модули орқали йўлга қўйилади.
Мазкур тадбирларни молиялаштириш учун “Вақф” хайрия жамоат фондига 800 миллиард сўм ажратилиши кўзда тутилган. Қарор билан ажратиладиган моддий ёрдамлар жисмоний шахсларнинг даромад солиғини ҳисоблашда жами даромад таркибига киритилмаслиги белгиланди.
Ёрдам олувчилар рўйхати Ижтимоий ҳимоя миллий агентлиги ва маҳалла тизими томонидан беш кун муддатда шакллантирилиб, “Вақф” фондига тақдим этилади. Маблағлар 2026 йил 1 мартга қадар “Халқ банки” орқали фуқароларнинг ижтимоий карталари ёки банк пластик карталарига ўтказилади.
Дастур доирасида 700 мингта оилага моддий ёрдам бериш режалаштирилган. Қарздорликни қисқартириш йўналишида банк кредитлари бўйича 254 минг оила учун 30 миллиард сўм, коммунал тўловлар учун 14,3 миллиард сўм йўналтирилади (жами 44,3 миллиард сўм).
Шунингдек, ижтимоий карта орқали бир марталик моддий ёрдамга 270 миллиард сўм, озиқ-овқат ваучерларига 41 миллиард сўм йўналтирилади ҳамда 5 минг хонадонда энергосамарадорликни ошириш чоралари кўрилади.