Mark I — дійсно перспективний проєкт від естонців, спрямований саме під збиття "Шахедів" дешевими зенітними ракетами.
Раніше постив кадри з випробуванням цієї ракети-перехоплювача.
Цікаво, що система призначена для ураження повільних і низьколітаючих дронів із гвинтовими двигунами (150–200 км/год), а також швидших цілей із реактивними двигунами (450–600 км/год)
Особисто мені цей проєкт дуже подобається. Дешева, масова у виробництві зенітна ракета, яку можна кастомізувати під різну платформу для пуску.
❗️ Ще й від нам естонців, які вже масштабують виробництво на своїх сусідів — латвійців. Обидві країни — одні з найдружніших до нас країн.
І, мабуть, не стане секретом, що випробування ця ракета проходила у нас 🙂
Естонська оборонно-технологічна компанія Frankenburg Technologies відкрила у Ризі [Латвія] завод з виробництва ракетних систем Mark I
Це перше підприємство з виробництва ракет у Балтійському регіоні та перший реалізований етап моделі виробництва FieldFoundry, спрямованої на створення доступних ракетних систем.
Ризький майданчик забезпечує виробництво зенітної керованої ракети Mark I, зокрема складання електроніки ракет, складання ракетних систем, інтеграцію систем управління вогнем, а також проведення випробувань та контролю якості.
Завод було створено за 12 місяців.
Разом із запланованим майданчиком остаточного складання ризький завод сформує першу повноцінну виробничу систему FieldFoundry у Латвії. До кінця 2026 року два майданчики разом планують вийти на потужність до 100 ракет Mark I на добу.
ℹ️ FieldFoundry — модель виробництва компанії Frankenburg, призначена для створення потужностей з випуску ракетних систем великого обсягу. Вона базується на модульних виробничих станціях та стандартизованих робочих процедурах. Таке виробництво можна розгортати як у наявних приміщеннях, так і в тимчасових спорудах чи контейнерних установках, а також масштабувати на декілька майданчиків.
Конфігурація FieldFoundry розрахована на виробництво до 100 ракет на добу, при цьому обсяги можна збільшувати шляхом додавання нових виробничих ліній та майданчиків. Модель спрямована на те, щоб допомогти країнам-партнерам швидше створювати власне виробництво ракет.
ℹ️ Mark I — це перша доступна керована зенітна ракетна система компанії Frankenburg, розроблена для протидії масовим дроновим загрозам. Вона призначена для зниження вартості перехоплення більш ніж у 10 разів та забезпечення масового виробництва керованих зенітних ракет для європейських країн та союзників.
Michael Kofman сьогодні на Foreign Affairs викотив "холодну", але корисну статтю, в якій аналізує, наскільки швидко Росія зможе відновити свою військову потужність після завершення війни в Україні [навіть якщо для неї це буде військова поразка].
Взагалі Коффман доходить висновку, що Росія відновить достатню силу, щоб становити загрозу для НАТО та України, швидше, ніж очікувалося раніше — приблизно за 5–7 років. Адже попри величезні втрати, Росія все одно нарощує чисельність армії, виробництво дронів і високоточної зброї.
Головні тези [але більшу частину шукайте в повному тексті — бо нашо я тоді це для вас готував 😅]
▪️ В мабутньому РФ матиме більшу армію, ніж до 2022 року: вже зараз чисельність зросла з 850 тис. до 1,3 млн осіб, а також значно збільшилася кількість дронових підрозділів.
▪️ Через загибель офіцерів і командирів середньої ланки російська армія втратила здатність проводити масштабні комбіновані наступальні операції
▪️ Несприятлива демографія, дефіцит кваліфікованої робочої сили та залежність від радянських запасів обмежуватимуть відновлення армії
▪️ НАТО ще має перевагу, але не готове до нової форми війни — масового застосування дешевих дронів та «масової точності» на полі бою. Відповідно Альянсу необхідно збільшувати кількість дронових, радіоелектронних та засобів протидії дронам, а не лише нарощувати традиційні сили
❗️ Але ключова теза Коффмана — не можна недооцінювати Росію, адже навіть у разі поразки в Україні вона залишатиметься головною військовою загрозою для Європи на найближчі роки.
Зробив повний переклад тексту Коффмана на Друкарні.
Участок ж/д моста через Северокрымский канал в районе села Раздольное (участок Феодосия-Джанкой) уничтожен, - ССО ВСУ.
Удар проводился в два этапа:
▪️в ночь на 22 июня дроны разрушили один из пролётов, в других местах было повреждено ж/д полотно;
▪️на место удара прибыл ремонтный поезд, и в ночь на 23 июня дроны повторно поразили остатки моста, а также сам ремонтный поезд вместе с техникой.
0:00 Первый удар по мосту + ещё два добивочных.
0:08 Объективный контроль разрушенного пролёта.
0:13 Промах ракеты ПВО по дрону.
0:17 Удар по ремонтному поезду.
0:23 Объективный контроль, добивание ремонтного поезда и находящейся на нём техники.
«Бабель» написали велику статтю-розслідування про ⛰ 425-й штурмовий полк «Скеля»
Спочатку починають з хорошого, зокрема що:
▪️ Полк є одним з найбільших штурмових підрозділів Сил оборони (наразі чисельність сягає до 13 тисяч осіб 🤯) та підпорядковується безпосередньо вищому командуванню [Сирському]
▪️ У складі полку — 10 Героїв України
▪️ За словами командування, має «космічне» матеріально-технічне забезпечення та сучасне озброєння.
Потім плавно переходять до розйобу, де за свідченням очевидців в полку є системні проблеми та порушення, зокрема насильство та катування новобранців. Мова про регулярні побиття прикладами автоматів, руками та ногами, прив’язування до квадроцикла з подальшим волочінням по землі, обмотування людей скотчем, нацьковування службових собак.
▪️ Знущання мають масовий характер і, за свідченнями, є частиною «виховного» процесу.
▪️ На базі полку є так званий «курятник» — переповнене приміщення без вікон, де одночасно можуть утримуватись 1000–1200 осіб. Тут навіть для походу в туалет або їдальню людей супроводжували з автоматами
▪️ Окремо існують карцери без нормальних санітарних умов (використання пляшок замість унітазу)
▪️ Периметр навчальних центрів замінований (стоять таблички «Міни», і були реальні випадки підривів)
▪️ Відомі випадки утримання людей з тяжкими захворюваннями (ВІЛ, туберкульоз, гепатит) без належного лікування. Були випадки відмови або значної затримки з наданням медичної допомоги (зокрема крапельниць при алкогольній/наркотичній абстиненції).
▪️ За даними розслідування, за пів року в полку загинуло 26 новобранців, більшість — ще до відправки на фронт. Основна офіційна причина — пневмонія, однак у багатьох випадках зафіксовані ознаки насильства (переломи ребер, масивні синці, травми)
▪️ Зафіксовано серію самогубств (щонайменше 9 за чотири дні в один із періодів). Багато загиблих мали сліди побоїв і травм, отриманих під час перебування в підрозділі.
Конкретні приклади загиблих (згідно з матеріалами “Бабель”)
▪️ Володимир Цуканов — переломи ребер від побиття, помер від пневмонії.
▪️ Дмитро Коваль — синці по всьому тілу, кардіоміопатія.
▪️ Віталій Карат — переломи ребер, за офіційною версією — впав з сосни
▪️ Олександр Семенов — сильно побитий, помер від пневмонії (є відео з його свідченнями).
▪️ Максим Скіпа — побитий у ТЦК, згодом повісився
Командування полку заперечують системний характер насильства. Стверджують, що це поодинокі випадки, а винних притягують до відповідальності. Смерті пояснюють переважно хворобами та індивідуальними особливостями організму. Заявляють, що медичне забезпечення відповідає нормам, а суїциди вважають типовим явищем для всіх підрозділів.
“Бабель” не згодні і доходить висновків, що проблеми в полку все ж мають системний характер і пов’язані з його великим розміром та відсутністю зовнішнього контролю. Адже навіть статистично полк лідирує за кількістю скарг та смертністю новобранців непропорційно до своєї чисельності.