Росіяни ФАБами інтенсивно розносясь Слов'янську ТЕС — одну з найбільших в регіоні.
Попри назву — станція розташована на 10 км східніше Слов'янська на північ від Миколайївки.
Через близькість до фронту станція вже тривалий час не використовується за призначенням, натомість через капітальні споруди використовується Силами оборони.
Журналіст NV Сергій Окунєв [і наш добрий підписник 🙂] дізнався про існування колись засекреченого підрозділу у складі 413-го окремого полку безпілотних систем "Рейд" та розпитав про його деталі роботи. Журналіст поспілкувався безпосередньо з командиром підрозділу та першим із ЗМІ побачив бойову роботу підрозділу з виконанням глибинного удару по РФ
...
У 2026 році командувач Сил безпілотних систем почав згадувати Рейд серед підрозділів, що здійснюють глибинні удари по території РФ. Саме так вперше стало відомо про розгортання підрозділу всередині Рейду, який системно займається ударами deep strike.
NV стало відомо, що насправді Рейд долучений до deep strike вже кілька років. Підрозділ багато разів атакував промислові об'єкти ворога, військові цілі в тилу РФ і навіть стояв за однією з атак на базу російської стратегічної авіації в Енгельсі. Утім, весь цей час про напрямок роботи полку не повідомлялося. У 2026 році було прийнято рішення виходити з тіні
У другій половині 2025 року в лавах полку було створено батальйон, що мав перевести роботу в сегменті deep strike на системний рівень. Командир батальйону на позивний Шульц розповідає, що кістяк команди формувався ще у складі 🏹 14-го окремого полку безпілотних систем
💬 Підготовка батальйону тривала певний час, але системна робота в галузі deep strike почалася після Нового 2026 року. Бійці в нашому батальйоні досвідчені, але буквально півтора року тому більша частина мого особового складу — це були оператори FPV, це були оператори ударних „крил“, це були екіпажі бомберів, це були екіпажі дронів-розвідників. І зі зміною спеціалізації, під час масштабування, нам треба було пару місяців для перебудови логістики, структури підрозділу, переформатування управлінської складової, навчання, набуття досвіду і переходу вже в планову системну роботу
За кілька місяців роботи у новому форматі підрозділ Шульца вже встиг доєднатися до найбільш успішних ударів по росіянах. Серед них — атака на нафтоналивну станцію у Туапсе, знищення частини порту Усть-Луга, нещодавня атака на Москву та кілька вдалих атак на кораблі окупантів
Один із найбільш поширених для deep strike іструментів підрзділу— дрони FP. Одна з ключових, критичних переваг — це система запуску через ракетний прискорювач. Це економить час на розгортання, відповідно менший ризик виявлення та ураження екіпажу.
У батальйоні Шульца займаються не лише запусками FP чи інших далекобійних дронів. З його слів, за останній час стався суттєвий прогрес і в так званих middle strike.
💬 Коли в мене на одному з напрямків після відпрацювання моїх екіпажів по супротивнику, по БУКах, по ТОРах, по Панцирях, противник викатує [ЗРК] Куб-„дєдушку“ для прикриття певного району… Я розумію, що намацали — значить, треба тиснути і давити. Є відчуття, що колос таки на солом’яних ніжках, і це дає подальшу мотивацію працювати. Якщо все буде продовжуватися як зараз, то ситуація для них має вже восени стати надзвичайно критичною
Нарізав вам кадрів з виробництва Fire Point, зокрема FP-5 "Фламінго" та дронів лінійки FP
...
Окремо дякую підписнику Shredder, що помітив певне один з ключових моментів сюжета — зміни форми стику двигуна з фюзеляжем ракети "Фламінго" (став більш обтічним). Крім того, сама мотогондола візуально стала меншою, а також змінилося сопло, що може свідчити про те, що почали застосовувати інший двигун [до цього ставили радянські/українські двигуни АІ-25 або АІ-25ТЛ]
☝️ Ще у березні поточного року Штілерман казав, що Fire Point розробила власний турбореактивний двоконтурний двигун із невисоким коефіцієнтом двоконтурності для FP-5. Його головна особливість — він оптимізований саме для польотів на малих висотах
Як бачимо, останні польоти "Фламінго" дійсно проходять на наднизькій висоті.
Q: Зараз ви [🔥 Fire Point] дуже публічні. Що сталося?
Штілерман:
💬 Сталася атака на компанію, і зараз єдиний шанс захистити її — це публічність. Може це погано з точки зору безпеки, а може й ні. .. Ми бачимо таку свідому атаку, координовану. Атака настільки безпринципна, що вони відкривають досить таємні речі, наприклад, як моє прізвище. Я вийшов у публічний простір тільки тому, що моє прізвище було відкрите журналістами The Kyiv Independent без жодної моєї згоди. Вони просто взяли і відкрили моє прізвище з певних обставин, тому що там частина моєї родини, двоє моїх дітей, жили з моєю колишньою дружиною на території РФ
Q: 90 «Фламінго» робиться на місяць. Наскільки це адекватні цифри?
💬 Звісно, рівно настільки, скільки нам замовлять. Це найголовніше. Ось стільки, скільки нам замовляють
Q: Кілька сотень «Фламінго» на місяць можливо робити?
💬 Якщо будуть двигуни — так
...
💬 Найголовніша проблема [FP-5] — це тактика застосування. Підібрали тактику застосування, зараз долітається. Ми ж бачимо це.
💬 У нас є балістика на 300 кілометрів, але зараз її немає сенсу використовувати, тому що за в 15 разів менші гроші таким літаком, трошки іншим крилом, ми можемо доставити ту саму бойову частину 200 кг на 380 кілометрів за 40–70 тисяч доларів, а не за 600 тисяч доларів доставити 200 кілограмів на 300 кілометрів. .. Ну може, коли треба швидко знищити якусь пускову установку «Іскандерів», яка тільки розгорнулася, і ви там як мисливець за нею дивитесь, ну може тоді й є сенс. Зараз ми ці ракети виготовляємо, складуємо для майбутнього проєкту
💬 Зараз ми розробляємо балістику, яка зможе досягнути як Москви, так і Пітера. .. Зараз ми все це тестуємо, проводимо наземні тести двигуна, і невдовзі почнемо літати. Потім будемо випробовувати вже ракети на Москві
Q: Про FP-9 писалося, що на початку літа вже будуть випробування, модифікація 2026 року. Від графіка відстаємо, чи все по плану?
💬 Поки все по плану
Q: В чому основна складність «дев’ятки»?
💬 Для «дев’ятки» треба було побудувати новий завод. Це завод по заливці твердопаливних двигунів. Тобто там достатньо велика вага цього двигуна, і треба це все з одного міксера заливати. Треба мати великий міксер, який буде здатен за один раз залити таку велику ракету. Зараз все це зроблено, і ми чекаємо перший політ найближчим часом
Q: Росія робить «Іскандерів-М» до 60-ти на місяць. Скільки ми можемо робити балістичних ракет у майбутньому, якщо будуть фінанси?
💬 Звичайно, значно більше можемо робити. Дивіться, найголовніше — ми не женемося за складними інженерними рішеннями, які будуть давати максимальну ефективність з погляду відношення маси і ціни. Ми женемося за одним — за мас-продакшеном.
💬 [Щодо FP-1 | 2] ми перейшли на інші, більш аеродинамічні крила, які дозволили збільшити вагу більше ніж на 100 кілограмів
Q: Ви кажете, одна деталь [для FP-9] — не наша. Я так розумію, ви не вмієте її називати
💬 Ні, ми її не називаємо. Декілька компаній у світі її виробляють, і ми там накупили їх достатньо – на перші два роки достатньо буде.