Intensiv bog‘dorchilik rivojida yana bir qadam — golubika loyihasi
Buxoro viloyatidagi ishchi safarimni yakunlab, Navoiy viloyatiga yetib keldim. Dasturga muvofiq, Karmana tumanida joylashgan “Zarafshon golden group” MCHJ faoliyati bilan tanishib, xo‘jalikda tashkil etilgan golubika plantatsiyasini ko‘zdan kechirdim.
Mazkur loyiha doirasida 3 gektar maydonda golubika yetishtirish yo‘lga qo‘yilgan, ekinlar uchun zarur agrotexnik sharoitlar yaratilgan. Xususan, Turkiyadan olib kelingan yuqori hosildor ko‘chatlar asosida ekish ishlari amalga oshirilgan. Joriy yil plantatsiyaning birinchi hosil mavsumi hisoblanadi.
Albatta, golubika eksportbop rezavor mevalar sirasiga kiradi. Uni yetishtirishda tomchilatib sug‘orish tizimi, tuproq kislotaliligini nazorat qilish hamda intensiv agrotexnologiyalarni qo‘llash muhim ahamiyat kasb etishini alohida ta’kidladim.
Dalani ko‘zdan kechirar ekanman, loyiha istiqbollari, hosildorlikni oshirish va eksport salohiyatini kengaytirish masalalariga alohida e’tibor qaratdim. Shuningdek, zamonaviy agrotexnologiyalarni izchil joriy etish, agroservis tizimini kuchaytirish hamda mahsulotni qayta ishlash va eksport zanjirini rivojlantirish bo‘yicha o‘z tavsiyalarimni berdim.
Shuningdek, yondosh hududda amalga oshirilayotgan “Eco park” loyihasi bilan ham yaqindan tanishdim. Mazkur loyiha ekologik muhitni yaxshilash, yashil hududlarni kengaytirish hamda agro va ekoturizm imkoniyatlarini rivojlantirish nuqtayi nazaridan muhim ahamiyatga ega.
Ishonchim komilki, bunday innovatsion bog‘dorchilik loyihalari yangi ish o‘rinlari yaratish, eksport salohiyatini oshirish, agrar sohada diversifikatsiyani kuchaytirish hamda yuqori qo‘shimcha qiymatli mahsulotlar ulushini ko‘paytirishga xizmat qiladi.