Samarqand: qishloq xo‘jaligini rivojlantirish masalalari muhokama qilindi
Bugun men Samarqand viloyati Jomboy tumani hokimligi binosida agrar sohada samaradorlikni oshirish hamda zamonaviy agrotexnologiyalarni keng joriy etish masalalariga bag‘ishlangan amaliy seminar o'tkazdim.
Video-konferens-aloqa shaklida o‘tkazilgan seminarda soha mutasaddilari, ilmiy-tadqiqot institutlari vakillari, hududiy rahbarlar va fermer xo‘jaliklari qatnashdi.
Seminar davomida biz qishloq xo‘jaligidagi islohotlar, ilmiy yondashuvni kuchaytirish, hosildorlikni oshirish va resurslardan samarali foydalanish masalalarini batafsil muhokama qildik.
Ayniqsa, paxta va g‘alla yetishtirishda diversifikatsiya, zamonaviy ekish texnologiyalari, urug‘chilikdagi yangiliklar hamda kartoshkachilik yo‘nalishini rivojlantirish istiqbollari yuzasidan fikr almashdik.
Shuningdek, bioo‘g‘itlar, organik agrotexnologiyalar, suv tejovchi usullarni joriy etish hamda tuproq unumdorligini oshirishga qaratilgan innovatsion yechimlarning amaliy ahamiyati alohida ta’kidlandi.
Mutaxassislar tomonidan fermerlarga agrotexnik tadbirlarni ilmiy asosda tashkil etish, hosildorlikni oshirish va ishlab chiqarish samaradorligini yuksaltirish bo‘yicha zarur tavsiyalar berildi.
Tadbir yakunida sayyor qabul o‘tkazib, fermerlarning murojaat va takliflarini tingladik. Ayrim masalalar joyida hal qilindi, mavjud muammolar bo‘yicha mas’ullarga topshiriqlar berildi hamda zarur huquqiy tushuntirishlar taqdim etildi.