Qishloq xo‘jaligida ilm-fan va innovatsiyalarni rivojlantirish masalalari muhokama qilindi
Bugun qishloq xo‘jaligida ilm-fan va innovatsiya yo‘nalishida amalga oshirilayotgan ishlar tahliliga bag‘ishlangan yig‘ilish o‘tkazdik.
Video-konferens-aloqa shaklida tashkil etilgan tadbirda departament va boshqarma boshliqlari, vazirlik huzuridagi Qishloq xo‘jaligida bilim va innovatsiyalar Milliy markazi, ilmiy-tadqiqot institutlari hamda sohaga aloqador tizim tashkilotlari rahbarlari, shuningdek vazirlik markaziy apparati vakillari ishtirok etdi.
Yig‘ilish avvalida qishloq xo‘jaligida ilm-fan va innovatsiyalar sohasidagi ishlar bugungi talab darajasida emasligiga alohida to‘xtaldim.
Xususan, yangi loyihalar ustida ishlash, ilmiy ishlanmalar yaratish hamda ular asosida nufuzli ilmiy nashrlarda maqolalar chop etish ishlari yetarli emasligini tanqidiy qayd etdim.
Shu bilan birga, xalqaro moliya institutlari grantlarini jalb etish, yangi loyihalar ishlab chiqish, xorijiy hamkorlar bilan aloqalarni mustahkamlash va ilmiy salohiyatni oshirish masalalariga alohida e’tibor qaratdim hamda mas’ullarga aniq topshiriqlar berdim.
Seleksiya ishlarini jonlantirish, yangi va yuqori hosildor navlar yaratish, ilmiy-tadqiqot institutlari tajriba stansiyalaridan samarali foydalanish, mavjud imkoniyatlarni chuqur tahlil qilish va amaliy natijadorlikni oshirish bo‘yicha tegishli vazifalarni belgilab berdim.
Yig‘ilish yakunida mutasaddilarga aniq vazifalar yuklatilib, belgilangan topshiriqlarning o‘z vaqtida va sifatli ijrosini ta’minlash yuzasidan tegishli ko‘rsatmalar berdim.