❓ Uch yoshga to‘lmagan farzandi bor xodimni ishdan bo‘shatish mumkin emasmi?
Savol❓Men Davlat Ishida yaniy tuman bandlik bo‘limida 5 yilga yakin ish faoliya olib kelmokdaman. Meni 2 yoshga tulmagan farzandim  bor. Bizga vazirlikning buyrug‘iga asosan attestatsiya o‘tkazilishi xabar berishdi, ushbu attestatsiyadan men utaolmadim, Endilikda meni ogoxlantirish berilishini tushuntirishdi. Lekin, meni 2 yoshga tulmagan farzandim borligini inobatga olishmayapti. Menga yani 2 yoshga tulmagan farzandi bor xodimni mehnat kodeksida xukuk imtiyozlari xakidi tushuntirib bering. Mehnat koddeksida kaysi modda va qaysi bandiga asosan ximoyalangan?
✅JAVOB: Mehnat kodeksi 409-moddasiga ko‘ra, 3 yoshgacha bolasi bor ayol yoxud 3 yoshgacha bo‘lgan bolani yolg‘iz tarbiyalayotgan ota (vasiy) bilan mehnat shartnomasini ish beruvchining tashabbusiga ko‘ra bekor qilishga faqat ushbu Kodeks 161-moddasi ikkinchi qismining 1, 4 va 5-bandlarida nazarda tutilgan asoslar bo‘yicha yo‘l qo‘yiladi.
Yaʼni 3 yoshgacha bolasi bor ayol yoxud 3 yoshgacha bo‘lgan bolani yolg‘iz tarbiyalayotgan ota (vasiy) o‘z mehnat vazifalarini muntazam ravishda yoki bir marta qo‘pol ravishda buzsa mehnat shartnomasini ish beruvchining tashabbusiga ko‘ra bekor qilish mumkin bo‘ladi.
Demak, Sizni 3 yoshga to‘lmagan farzandiz borligi uchun attestatsiyadan o‘ta olmaganiz uchun yaʼni malakangiz yetarli bo‘lmaganligi sababi bilan sizni ishdan bo‘shata olmaydi, shu sababli, Adliya bo‘limiga yoki prokuraturaga ariza berishiz kerak ular holatni o‘rganib chiqib sizga ish o‘rnizni saqlab qolishizda amaliy yordam beradi.