Şəhid mayor Asiman Əliyevin atası Vaqif Əliyev ürəktutmadan dünyasını dəyişib.
Şəhidin 40-cı günü anası Gülayə Məmmədova da vəfat etmişdi.
Qeyd edək ki, Asiman Vaqif oğlu Əliyev 1987-ci il fevralın 1-də Ordubad rayonunun Düylün kəndində anadan olub. 44 günlük Vətən müharibəsi zamanı Xocavəndin azadlığı uğrunda gedən döyüşlərdə iştirak edib və 7 noyabr tarixində Hadrut istiqamətində döyüş tapşırığını yerinə yetirərkən qəhrəmancasına şəhid olub.
Hadisə Yevlax rayonunun ərazisində yerləşən “N” saylı hərbi hissədə baş verib.
Belə ki, Müdafiə Nazirliyinin “N” saylı hərbi hissəsində xidmət edən əsgər, 2006-cı il təvəllüdlü Xətai Fərahim oğlu Məmmədovun meyiti hərbi hissənin idman meydançasında aşkarlanıb.
Qeyd edək ki, mərhum əsgər iki ay sonra tərxis olunacaqdı.
Ukraynanın fevralın 20-də gecə saatlarında Rusiyanın Udmurt Respublikasında yerləşən Votkinsk Maşınqayırma Zavoduna zərbə endirdiyi bildirilir. Müəssisə Ukrayna sərhədindən təxminən 1300 kilometr məsafədə yerləşir.
Zavod “İskander-M” ballistik raketlərini və qitələrarası ballistik raketləri istehsal edir.
Fövqəladə Hallar Nazirliyi hadisə ilə əlaqədar açıqlama yayıb: “21 fevral 2026-cı il tarixində saat 06:00 radələrində Bakı-Astara magistral yolunda avtomobildə baş vermiş yanğının söndürülməsi əməliyyatı zamanı xidməti vəzifələrini yerinə yetirərkən hərəkətdə olan yük avtomobilinin vurması nəticəsində Fövqəladə Hallar Nazirliyi Dövlət Yanğından Mühafizə Xidmətinin Şirvan Şəhər Yanğından Mühafizə Dəstəsinin əməkdaşı 1984-cü il təvəllüdlü Piriyev Hakim Şahlar oğlu həyatını itirib, Salyan Rayon Yanğından Mühafizə Hissəsinin əməkdaşı 1989-cu il təvəllüdlü Tağıyev Elşən İnsanağa oğlu müxtəlif dərəcəli bədən xəsarətləri alıb. E.Tağıyevin həyati təhlükəsi yoxdur.
DSX Yardımlıda əməliyyat keçirdi - Sərhədi pozanlarla insident
Yardımlıda sərhədi pozmağa çalışan şəxslərlə Dövlət Sərhədi Xidməti əməkdaşları arasında insident yaşanıb.
“Qafqazinfo” Bakupost-a istinadən xəbər verir ki, insident İranla sərhədi pozaraq, Azərbaycana keçmək istəyən şəxslərin qanunsuz hərəkətinin qarşısını alarkən baş verib.
Hadisə fonunda silah səsləri eşidilib. Əraziyə hüquq-mühafizə əməkdaşları cəlb edilib.
Qanunsuz şəkildə Azərbaycana keçmək istəyən şəxslərinin əməlinin qarşısı alınıb.