"Sülh Körpüsü" çərçivəsində Ermənistandakı son görüş haqqında...
"Sülh Körpüsü" təşəbbüsünün bir hissəsi olaraq, Azərbaycan və Ermənistan vətəndaş cəmiyyəti nümayəndələrinin daha bir görüşü baş tutub.
Bu dəfə hər iki tərəfdən beş təşəbbüs üzvünə əlavə olaraq, iştirakçıların sayı artırılıb və toplam 39 nəfərə çatdırılıb.
Sərhəd məsələsi sülh gündəliyinin nailiyyətlərindən biri olduğu üçün Azərbaycandan olan iştirakçılar Ermənistana delimitasiya edilmiş və demarkasiya olunmuş quru sərhədi ilə keçiblər. Keçid proseduru sərhəd və gömrük nəzarətindən ibarət olub. COVID-19 məhdudiyyətləri səbəbindən keçid üçün rəsmi icazə alınıb.
Azərbaycan nümayəndə heyəti Ermənistanda təxminən 35 saat keçirib. Bu vaxt dörd saatlıq hotel gediş-gəlişi transferi, dörd müzakirə sessiyası, rəsmilərlə iki görüş, mətbuat konfransı və daimi qeyri-rəsmi dialoqu əhatə edib.
İşçi dillər ingilis və rus dilləri olub. Ermənistan mediası üçün keçirilən mətbuat konfransında erməni nümayəndələr öz dillərində, azərbaycanlı nümayəndələr isə Azərbaycan dilindən tərcümə olmadığı üçün rus dilində çıxış ediblər.
Tədbir çərçivəsində proqramdakı mövzular və cəmiyyətlərimizi narahat edən məsələlər müzakirə olunub, sülh gündəliyinə yanaşmalar, maneələr və çətinliklər, eləcə də gələcək fəaliyyətlər izah edilib.
Forma və məzmun
Görüşdə həm dialoq platformalarında təcrübəyə malik mütəxəssislər, həm də ilk dəfə bu tipli tədbirlərə qatılanlar iştirak ediblər. Tərəflər arasında nailiyyətlər, gözləntilər, çətinliklər və fikir ayrılıqları barədə səmimi dialoq aparılıb.
Bu gün təhlükəsizliyin təmin edilməsi, müstəqilliyin və suverenliyin artırılması və sülh gündəliyindən faydalanmaq baxımından Azərbaycan və Ermənistan cəmiyyətlərinin gözləntiləri demək olar ki, üst-üstə düşür.
Sülh gündəliyi artıq bir çox nailiyyətlər əldə edib, lakin gözləntilər artır, qeyri-müəyyənliklər davam edir və bir çox problemlər hələ də qalmaqdadır. "Sülh Körpüsü" təşəbbüsü ikitərəfli dialoqu rəsmiləşdirmək cəhdidir; dialoqun mümkün olduğunun və müəyyən bir məqamda hətta institusional forma ala biləcəyinin nümayişidir.
İş iki istiqamətdə davam edir: Cəmiyyətlərimizlə ünsiyyət və birgə fəaliyyətlər.
Nələrsə alınır, nələrsə işə yaramır... və bu normaldır. Şübhəsiz ki, Ermənistandakı parlament seçkiləri bir dönüş nöqtəsi olacaq və bundan sonra sülh gündəliyinin genişləndirilməsi, dərinləşdirilməsi, yaxud da əldə edilən nailiyyətlərdən geri çəkilmək barədə müzakirələr aparmaq mümkün olacaq.
Bu gün yüksək səviyyəli siyasi dialoq və artan iqtisadi qarşılıqlı əlaqə ilə yanaşı, vətəndaş cəmiyyəti səviyyəsində ikitərəfli dialoq da öz formasını alır.
Sülh mümkündür!
Gələcək dünyanın parametrləri artıq formalaşır. Azərbaycan sülh gündəliyinə sadiqdir və milli maraqları çərçivəsində addımları ardıcıl olaraq həyata keçirəcək. Cəmiyyətdə sülh gündəliyinin təşviqi səbir və məsuliyyət tələb edən uzunmüddətli iş olacaq.
Elə bir vəziyyət yaranıb ki, artıq hökumətlər dayanmaq qərarına gəlib... və sülh gündəliyini dəstəkləyən cəmiyyətlərin nümayəndələri dialoq və birgə fəaliyyəti qurmağa çalışır.
Bu cür səfərlər hökumət resurslarının toparlanmasını, iştirakçıların təşəbbüsünü və konstruktiv fəaliyyəti tələb edir. Bu baxımdan səfər iştirakçılarına, təhlükəsizliyi təmin edən və dialoq üçün şərait yaradan qurumlara minnətdarlığımızı bildiririk.