Андижон вилоят судида фуқарони муомалага лаёқатсиз деб топиш ёки муомала лаёқатини чеклаш ҳақидаги фуқаролик ишларини кўришдаги муаммолар мавзусида семинар ташкил қилинди.
Тадбирда вилоят суди фуқаролик ишлари бўйича судлов ҳайъати судьялари, туманлараро суд раислари ва судьялар, вилоят ҳамда туман прокуратураси ходимлари, Республика ихтисослаштирилган руҳий саломатлик илмий-амалий тиббиёт маркази психиатрия хизмати бўйича вилоят филиали мутахасислари, шунингдек Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги ижтимоий ҳимоя миллий агентлиги вилоят бошқармаси вакиллари иштирок этдилар
Семинарда вилоят суди судьяcи А. Одашев, айрим ҳолатларда судларга аризалар ваколатсиз шахслар томонидан киритилиши, ишда иштирок этиши шарт бўлган шахсларнинг жалб этилмаслиги ва процессуал талабларга тўлиқ риоя этилмаслиги каби камчиликлар мавжудлигини қайд этди. Шунингдек муомала лаёқатини чеклаш ва муомалага лаёқатсиз деб топиш ўртасидаги ҳуқуқий фарқлар, суд-психиатрия экспертизасини ўз вақтида тайинлаш ҳамда ишда фуқаро, прокурор ва васийлик органи вакилининг иштирокини таъминлаш зарурлиги таъкидланди.
Тадбир якунида мазкур тоифадаги ишлар бўйича қонунийлик, асослилик ва инсон ҳуқуқларини таъминлаш устувор вазифа экани алоҳида қайд этилди.